Nož za otkoštavanje ima dugu, zakrivljenu i fleksibilnu oštricu, dugu 15 cm. Namijenjen je za profesionalnu upotrebu.
Noževi za otkoštavanje moraju biti vrlo oštri, izdržljivi i fleksibilni te imati sve potrebne sigurnosne značajke, kao što je ergonomski oblikovana ručka sa zaštitom za prste. Također mora biti u skladu sa zahtjevima zakona o higijeni hrane. Kada se koriste u klaonicama, funkcionalne ručke su apsolutno neophodne za ergonomski, siguran rad bez umora.
Drška noža izrađena je od visokokvalitetne, protuklizne i izdržljive plastike koja je ugodna za korištenje.
Zahvaljujući poliranoj površini, manje se nečistoća lijepi za oštricu, što je čini otpornom na koroziju i lakšom za čišćenje. Nema zazora na izlazu oštrice iz drške, a ručka ne upija ni masnoću ni prljavštinu. Osim toga, lako se čisti i otporan je na toplinu, udarce i habanje.
Umijeće otkoštavanja već je bilo traženo u svim drevnim kulturama. U ono doba to se izvodilo zašiljenim rogom ili posebno oblikovanim kamenom. Rezna oštrica nastala je udaranjem rubova tvrdog kamena. Oba drevna oruđa već su imala određenu sličnost s današnjim noževima za iskoštavanje. Oblik oštrice se malo promijenio tijekom godina. U početku se nož koristio samo za vađenje kostiju. Zadatak skidanja kože, vađenja tetiva i stručnog rezanja pojedinih komada nož za odvajanje mesa i kostiju dobio je tek kasnije.