Električni pastiri
Najbolji izbor električnih pastira za sigurno i učinkovito ograđivanje
Najvažniji dio pašne opreme je električni pastir
Goveda moraju biti ograđena kako bi se spriječio njihov bijeg, ali u isto vrijeme osigurana najveća razina sigurnosti. Odabir pravog električnog pastira igra ključnu ulogu u tome, zato što potrebe variraju ovisno o vrsti životinje. Također je važno da električna struja ne bude prejaka te da ne predstavlja opasnost za nas i životinje.Pročitajte više
Koliko je opasan električni pastir?
Prilikom odlučivanja kakva je oprema za ispašu ispravna za naše potrebe, mora se misliti i na sigurnost. Vjerojatno ste već bili u bliskom kontaktu s električnim pastirom i znate da taj osjećaj može biti vrlo neugodan. Ali koji je potencijal za ozbiljne ozljede? Tehnološki razvoj i sigurnosne mjere osigurali su da u moderno doba potencijal za ozbiljne ozljede bude vrlo nizak. Električna struja i električni napon teku kroz žice. Napon u žicama je visok i to je bol, ali stvarna opasnost je električna struja. Za električne pastire električna struja je prilično niska tako da samo osjećamo bol i mišići nam se stežu, što znači da se automatski povlačimo. Dakle, napon uzrokuje bol, a stvarna opasnost je struja.
Još jedna sigurnosna značajka također je pulsirajući način slanja električne energije. Kada životinja ili čovjek dođe u kontakt sa žicom ili mrežom, pastir šalje struju kroz žice. Međutim, to traje samo djelić sekunde, a zatim se zaustavlja i ponavlja. Ovo je upozorenje životinji, jer kada dođu u kontakt s strujom dožive blagi šok koji uzrokuje kontrakciju mišića, slično našem grču mišića. Ako bi struja ostala konstantna, mišići bi ostali stegnuti i žrtva se ne bi mogla odmaknuti jer bi ostala u kontaktu sa ogradom. Budući da struja pulsira, grč se može povući i životinja se može sigurno povući. Međutim, nakon kontakta s električnom ogradom, kada je osjetila bol, koje se sjeća životinja u budućnosti više ne želi dodirivati ogradu.
S niskom strujom, koja u razmacima prolazi žicama, moderni električni pastiri su vrlo sigurni. Problem se može pojaviti samo ako se životinja zaglavi u žici i ne može se povući. To može uzrokovati ozbiljne ozljede ili čak smrt. Međutim, to je vrlo malo vjerojatno i predstavlja opasnost uglavnom za životinje s velikim rogovima kao što su jeleni.
Na što moramo obratiti pozornost
Kako bismo osigurali najveću sigurnost nas i životinja, moramo voditi računa o dvije stvari pri odlučivanju o tome koja je oprema za pašnjak optimalna. To su:
- Dobro uzemljenje: Električna ograda mora osigurati zatvoreni krug kako bi izazvala šok. Prilikom postavljanja sustava uzemljenja moramo biti velikodušni i ugraditi najmanje 3 uzemljene šipke izrađene od prikladnih materijala. Također je važno u kojem ih tlu ugrađujemo, jer to utječe i na učinkovitost sustava uzemljenja.
- Dovoljno jak električni pastir : Ako pastir ne dopusti šok dovoljno jak, životinje će žice ili ogradu percipirati samo kao fizičku barijeru, a ne kao bol. Prilikom odabira najprikladnijeg, obratite pozornost na to za koje ćete se životinje brinuti, koliko će vam ograda trebati i hoće li na žici ili ogradi biti jaka
Učinite električnu ogradu vidljivom
Da bi električni pastir bio siguran za ljude, također je važan aspekt kako bi se spriječio kontakt s njim nesvjesno. Često je slučaj da netko ne primijeti žicu ili mrežu i slučajno dođe u kontakt s njom. Jako je važno da ograda bude vidljiva. Da bi naša pašna oprema bila vidljiva, možemo se pobrinuti za nju na nekoliko načina, a prije svega, važno je naznačiti da postoji električni pastir koji je pod naponom. U tu svrhu postoje ploče s natpisima i oznakama koje se lako mogu montirati na samu ogradu. Tada se žice mogu označiti vrpcama, zastavama ili čak posebnom ljepljivom trakom.
Pristupačno i dalje najbolji izbor
Kada odlučujete koja je pašna oprema najbolja za vas, cijena je također presudan aspekt za mnoge. Dugoročno gledano, ugradnja električnog pastira s žicama ili mrežom i dalje je najpovoljniji izbor, jer omogućuje optimalno mjesto za životinje, a istovremeno i izuzetno visoku razinu sigurnosti. Kako životinje uče da kada dođu u kontakt sa žicom ili mrežom, uzrokuju bol, same se udaljavaju od ograde i tako ih ne ozljeđuju. Smanjuje se i mogućnost oštećenja kada uđete u pašnjake, a to za vas znači i niže troškove održavanja.